Wieczory spędzone przy kominku należą do bardzo przyjemnych, magicznych chwil. Dźwięk trzaskającego ognia i rozchodzące się z kominka ciepło sprawiają, że pomieszczenie zyskuje niezwykłą, domową atmosferę. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób pragnie mieć w swoim domu kominek. Coraz większą popularność zyskują kominki na pellet, które dzięki swoim licznym zaletom konkurują z tymi tradycyjnymi. Czy wiesz, czym jest pellet i dlaczego warto zainwestować w kominek opalany tym paliwem?

Ogrzewanie w zgodzie z naturą

Czym jest pellet?

Pellet to biopaliwo, które zostało docenione w Europie Zachodniej już jakiś czas temu, natomiast obecnie zyskuje coraz większą ilość sympatyków również w Polsce. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ jest to paliwo przyjazne nie tylko dla naszych kieszeni, ale również dla środowiska naturalnego. Jest również bardzo wydajne, a powstały z niego popiół może zostać użyty jako w pełni naturalny, bogaty nawóz. Najczęściej spotykany jest pellet drzewny, który wytwarza się ze sprasowania trocin, produkowanych podczas prac tartacznych, a także innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych. Dowiedz się, co sprawia, że kominki na pellet stają się coraz popularniejsze.

Zalety kominka na pellet

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto wybrać kominek na pellet. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

Piecyk na pellet

Jest ekonomiczny

Zakup kominka na pellet to inwestycja, która się opłaca. Pamiętajmy, że zwyczajny kominek wymaga zabudowy i jeżeli chcemy, by był on zdolny ogrzać pomieszczenie, musimy liczyć się ze sporym kosztem. Z kolei wolnostojący kominek na pellet nie wymaga zabudowy, co przekłada się na jego ekonomiczność. Warto podkreślić, że zaoszczędzić pozwoli nam sam stosowany do palenia w kominku pellet, który jest paliwem tanim w stosunku do jego wydajności. Należy dodać, że kominki na pellet kwalifikują się do grupy ekologicznych rozwiązań grzewczych, co oznacza, że istnieje możliwość pozyskania na niego finansowania. Jest to opcja korzystna zarówno dla firm mających możliwość skorzystania z dotacji unijnych, jak i dla indywidualnych odbiorców, którym przysługują dotacje gminne.

Jest ekologiczny

Rozwiązania ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy coraz wiecej mówi się o tym, że powinniśmy troszczyć się o naszą planetę. Warto zaznaczyć, że nowoczesne kominki na pellet pozwalają ogrzać domy oraz inne zabudowy w sposób przyjazny dla natury. Pamiętajmy, że pellet jest biopaliwem, a to oznacza, że energia pozyskiwana jest w wyniku spalania surowców odnawialnych, poddanych granulowaniu. Może być on produkowany z lokalnie występujących drzew i jest materiałem całkowicie naturalnym, dlatego bez obaw może być wykorzystany jako bezpieczny i nieszkodliwy nawóz ogrodniczy. Produkcja pelletu przyczynia się do spadku zużycia paliw kopalnych takich jak węgiel, a także do zmniejszenia problemu zagospodarowania odpadów. Jedną z najważniejszych cech pelletu jest fakt, że dwutlenek węgla emitowany podczas jego spalania jest równy ilości dwutlenku węgla, który jest absorbowanemu przez tę samą roślinę w trakcie jej cyklu życia. Daje nam to zerowy bilans emisji dwutlenku węgla. Co więcej, paliwo to powstaje w wyniku prasowania surowca pod wysokim ciśnieniem, bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Jedynym łącznikiem stosowanym w pellecie jest woda. Podstawowym surowcem tego paliwa są odpady drzewne oraz leśne odpady drzewne takie jak trociny, zrębki, czy wiór. Sprawiają one, że materiał posiada przyjemny zapach lasu. Pellet jest paliwem ekologicznym należącym do grupy odnawialnych źródeł energii.

Jest bezpieczny

Bezpieczeństwo jest kolejną cechą, na któą powinien zwrócić uwagę każdy, kto kupuje kominek. Warto podkreślić, że nowoczesne kominki na pellet są wyposażone w automatyczny system zatrzymywania i rozruchu w przypadku przerwy w dostawie prądu. Oznacza to, że urządzenie po wyłączaniu uruchamia się automatycznie. Co więcej, piece o szczelnej komorze spalania wyposażone są w także w system blokowania, gdy drzwiczki są otwarte. Dodatkowo posiadają one mechaniczny zawór bezpieczeństwa, który otwiera się w przypadku nagłego wzrostu ciśnienia wewnątrz kominka i tym samym gwarantuje bezpieczeństwo. Pamiętajmy również, że fakt, iż spalanie pelletu nie powoduje emisji groźnych substancji, czyni to biopaliwo bezpiecznym dla Ciebie oraz Twoich bliskich.

Jest lekki i wygodny w użyciu

Pamiętajmy, że klasyczny kominek razem z zabudową jest bardzo ciężki. Kupując taki kminek musimy wziąć pod uwagę, czy strop w ogóle udźwignie to obciążenie. Z kolei kominek na pellet waży znacznie mniej i może zostać bez problemu ustawiony w dowolnym miejscu. Należy dodać, że tradycyjny kominek, choć posiada niewątpliwie swój urok, wymaga rozpalania, sprzątania, pilnowania oraz poświęcenia naszego czasu. Natomiast nowoczesny kominek na pellet może pracować w sposób wysoce zautomatyzowany. Dzięki wbudowanemu sterownikowi z programatorem, może się automatycznie rozpalać i wygaszać, a także podtrzymywać zadaną temperaturę. Co więcej, może on mieć również wbudowany zbiornik na opał i sam go sobie dozować w ciągu doby, a także rozpalać się tylko, gdy mieszkańcy są w domu. To wszystko sprawia, że kominek na pellet to urządzenie, które zdaje się rozumieć Twoje potrzeby i potrafi się do nich dostosować.

Jest bardzo wydajny

Warto podkreślić, że kominki na pellet są także bardzo wydajne. Posiadają sprawność na poziomie ok. 90%, dzięki czemu są najbardziej wydajnymi kominkami na rynku. Oznacza to z danej ilości opału spalanego w kominku na pellet uzyska dużo więcej ciepła niż uzyskałby spalając tą samą ilość opału w jakimkolwiek innym kominku. Oczywiście w dłuższej perspektywie wiąże się to z dużą oszczędnością opału, czyli daje nam kolejne korzyści ekonomiczne.

Jest czysty

Zakup kominka na pellet pozwoli nam również zachować czystość na dłużej. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do węgla, paliwo to nie pozostawia ciemnego pyłu na ścianach i podłodze pomieszczenia, w którym jest używany. Dodatkowo, ze względu na brak luźnych trocin, nie brudzi również tak jak drewno. Podczas spalania pelletu powstaje bardzo niewielka ilość popiołu. Dlatego kominek na pellet nie wymaga tak częstego czyszczenia jak kominki tradycyjne. To pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu, który możemy przeznaczyć na przyjemniejsze czynności – na przykład relaksujący wieczór przy kominku.

Ma atrakcyjny wygląd

Kominek na pellet to nie tylko sposób na ogrzanie mieszkania. Potrafi on również stać się prawdziwą ozdobą Twojego salonu. Nowoczesne, wolnostojące kominki na pellet są dostępne w bardzo wielu wariantach. Istnieje możliwość dopasowania obudowy pod względem kolorystycznym. Wyjątkowo atrakcyjny design kominków na pellet sprawia, że dodają one wnętrzu nie tylko ciepła, ale i charakteru.

Jak wybrać kominek na pellet?

Pellet

Pamiętaj, że pellet może być spalany jedynie w specjalnych kominkach, które zostały do tego dostosowane, albo w piecach wyposażonych w specjalistyczny kosz. Powinieneś zatem wybrać kominek od sprawdzonego producenta, który zapewni Ci nie tylko bezproblemowe działanie urządzenia, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto zdecydować się na nowoczesny kominek na pellet, który umożliwia zautomatyzowanie jego działania. Pamiętaj również, aby przy zakupie samego pelletu zwrócić uwagę, czy posiada on odpowiednie certyfikaty jakości i nie zawiera żadnych dodatkowych substancji. Odpowiednio wytworzony, przechowywany i transportowany pellet jest w pełni bezpieczny. Tobie i Twojej rodzinie pozostanie jedynie cieszyć się ciepłem ogniska domowego.

A Ty? Co wybierasz? Pellet czy ekogroszek?


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *